Результати дослідження

дослідження якості води

Раді вам повідомити, що завершилося важливе соціологічне дослідження якості питної води в Миколаївській та Кіровоградській областях, і ми готові поділитись з вами його результатами!

Питання якості питної води завжди було на першому плані суспільних дискусій, оскільки воно безпосередньо впливає на екологічну та епідеміологічну безпеку нашого населення. Вода, яку ми вживаємо, повинна бути безпечною для нашого здоров’я, але чи завжди вона така?

Деталі дослідження

Для вивчення якості питної води у Миколаївській та Кіровоградській областях було проведено телефонне опитування методом випадкового вибору номерів 560 респондентів (280 у кожній області) різного віку, починаючи від 18 років.

Основні результати

  • Водопостачання. За результатами дослідження, багатоповерхові будинки в обох областях мають централізоване водопостачання. Приватний сектор використовує централізоване водопостачання на рівні 67% у Миколаївській області та 69% у Кіровоградській області. Інші варіанти постачання води використовують лише 2-3% населення.
  • Водовідведення. У 67% респондентів вода підведена у квартиру чи будинок, а в приватних домогосподарствах часто є крани на вулиці чи приватні колодязі. У той же час, 29% та 31% населення відповідно використовує вигрібні ями.
  • Джерела водопостачання. Головними джерелами водопостачання є підземні та поверхневі центральні водогони. Це свідчить про відносно стабільну ситуацію з централізованим водопостачанням.
  • Вживання води. Для питних потреб більшість респондентів вживають бутильовану воду, що може вказувати на деякі сумніви щодо якості води з водопроводу.
  • Фільтрація води. 76% респондентів у Миколаївській області та 42% в Кіровоградській області фільтрують воду перед вживанням та для господарських потреб. Це вказує на те, що споживачі не завжди впевнені в якості води з водопроводу.
  • Оцінка якості води. В середньому, респонденти оцінили якість води в Миколаївській області на 2,7 бала з 5, а в Кіровоградській області – на 2,9 бала. Ці оцінки свідчать про середню якість водопостачання, а отже, нам є над чим працювати задля поліпшення даної ситуації.

Що стосується інформованості населення про якість води, то лише 48% респондентів у Миколаївській та 21% у Кіровоградській областях володіють інформацією про якість води, яку вони споживають. Найбільше інформують органи місцевої влади та комунальні установи, а також соціальні мережі та медіа. Крім  того, друзі та знайомі респондентів теж досить часто виступають інформаторами.  Дещо менше споживачів самостійно або опосередковано проводили аналіз води в спеціалізованих лабораторіях.

Проблеми з водопостачанням, до початку повномасштабної війни зазначали 24 % респондентів Миколаївської та 30 % Кіровоградської областей. До причин відключень найчастіше відносили різного типу аварії, послаблення тиску води у системі та відключення через відсутність електроенергії.

До погіршення водопостачання відносили появу іржі у воді чи неприємний запах.

Після початку повномасштабної війни російські окупаційні війська навмисно підірвали водопровід в Миколаєві, внаслідок чого в будинках місцевих жителів вже півроку немає чистої питної води. Через це 52 % респондентів (144 з 277 опитаних) у Миколаївській обл.  та 27 % (74 з 278 опитаних) у Кіровоградській обл зазначили погіршення водопостачання.

Необхідність створення запасів води стає очевидною у таких умовах, але багато споживачів не розуміють, як це зробити.


Дослідження якості питної води в Миколаївській та Кіровоградській областях вказує на необхідність постійного моніторингу та поліпшення якості водопостачання. Споживачам також потрібна більша поінформованість щодо якості води та методів її очищення.

Для більш детальних результатів та аналізу дослідження, будь ласка, перегляньте повне дослідження ТУТ.

*дослідження проведено та опубліковано за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

U.S. Embassy Kyiv Ukraine.

Analytics.
Актуальні новини.