Чи справді у Кропивницькому є радон?

Ще з середини XX століття, центральна частина України була відома своїми покладами бідних та середніх уранових руд. Підземні багатства нашої землі підштовхнули до створення великого уранодобувного підприємства ДП “Схід ГЗК”. В наш час підприємство знаходиться на етапі стагнації, та планує закриття Смолінської шахти. Але цей матеріал про інше – тут мова про невидиму тінь підземного багатства, про інертний радіоактивний газ радон та про дані, що вдалось зібрати ГО “Флора” за останні місяці.

Звідки ж береться радон? 

Насправді уран вважається доволі розповсюдженим елементом, і є майже в усьому на нашій планеті, але в деяких місцях його концентрація значно більша. Цей природний радіоактивний елемент має дуже довгий період напіврозпаду і під час цього, по суті, вічного процесу, утворюються інші елементи, в тому числі й радон. 

Природний інертний радіоактивний газ не має ні кольору, ні запаху, ні смаку. Він постійно утворюється в земних надрах і під тиском підіймається нагору. А те, що наша з вами Кіровоградська область є єдиною областю в Україні, де видобувають уран може означати лиш одне – у нас дуже багато радону.

Як ми працюємо з радоном?  

ГО “Флора” вже майже два місяці вимірює радон в приміщеннях Кропивницького та збирає статистику. Поки що працюємо за методом “короткого вимірювання” – перша ціль була, насправді зрозуміти, чи є в місті радон. Працюємо за допомогою мобільного пристрою Airthings Corentium Home, котрий нашій організації подарував гейтман Ліберецького краю, Мартін Пута, під час навчального візиту до Чехії.

Які дані ми отримали?

Ми провели 11 коротких окремих вимірювань та понад десять контрольних для практичного розуміння розповсюдження радону в приміщеннях. Нагадуємо, норма концентрації радону в нових будівлях 50 Бк/м3, в старих 100.

Проаналізуємо отримані дані та розкладемо їх по категоріях: 

  • Квартира в п’ятиповерховому будинку в районі 13-ї школи. Перший поверх, сучасний ремонт, пластикові вікна. Показник радонометра 30 Бк/м3, що є нормою.
  • Квартира в п’ятиповерховому будинку, район Європейського ринку. Перший поверх, мінімальний акуратний ремонт та пластикові вікна. Маємо чотирикратне перевищення радону – 195 Бк/м3.
  • Дві квартири на других поверхах. Одна в дев’ятиповерхівці мікрорайону Шкільний, а друга в п’ятиповерхівці в районі 8-ї школи. В обох квартирах показники радону в нормі, в районі 25 Бк/м3. Але саме ці квартири цікаві, бо з нормальним показником на другому поверсі, швидше за все маємо перевищення на перших поверхах?
  • Офіс, розташований в підвальному приміщенні вітчизняної п’ятиповерхівки близько Ремпобуттехніки, що в районі Беляєва, ми про це місце вже писали раніше. Земляна підлога вкрита лінолеумом з мінімальним ремонтом. Тут маємо чотирикратне перевищення з показником в районі 200 Бк/м3.

Маємо шість вимірювань в приватних будинках, але майже всі з різними умовами, тому групувати ці дані не варто, розглянемо їх окремо: 

  • Два приватні будинки зі схожими сучасними ремонтами, але без спеціального гідроізоляційного шару, що захищає як від вологи, так і від радону. Один будинок в селищі Новгородка, а другий біля слідчого ізолятора у Кропивницькому. В обох будинках знайдено восьмикратне перевищення норми зі значеннями понад 400 Бк/м3.
  • Старий приватний будинок в центрі міста зі звичайним ремонтом та входом до підвалу, розташованим прямо в кухні. Цей об’єкт вимірювань приємно вразив, бо в жилих приміщеннях взагалі не знайшли радону. Для перевірки даних провели вимірювання у підвалі і там був знайдений самий мінімум в 18 Бк/м3.
  • Ще один приватний будинок зі звичайним ремонтом, розташований в районі Полтавської. Виміри проводились в цокольному приміщенні, виділеному під хазяйські потреби. Зафіксували 200 Бк/м3. Окремо проведені виміри в житлових приміщеннях показали норму радону – 20-30 Бк/м3.
  • Сучасний будинок, розташований в районі вулиці Любомира Гузара (Комарова). Цікаво, що будинок має два звичайні поверхи, а також цокольний і підвальний поверхи, які використовуються доволі часто. Вимір вдалось провести лише на другому поверхові, де були отримані погані дані з трикратним перевищенням норми в 160 Бк/м.
  • Старий будинок в районі Олексіївки з косметичним ремонтом має двократне перевищення рівня радону – 96 Бк/м3.

Висновки про вимірювання радону в Кропивницькому

На превеликий жаль, однозначно констатуємо проблеми з радоном в нашому рідному Кропивницькому. З 11 об’єктів, де було проведено виміри, норму маємо лиш в чотирьох, при цьому важливо звернути увагу на специфіку:

  • у двох квартирах з нормальними показниками, розраховували взагалі не помітити ознак радону, а знайшли норму;
  • в одному будинку, перед вимірюванням були впевнені, що на верхньому поверсі не знайдемо радону, а замість цього побачили трикратне перевищення норми;
  • приємно здивував лиш один будинок в центрі міста, котрий абсолютно чистий від радону, хоча, судячи з архітектури та особливостей, там мали б бути проблеми.

Зібравши та проаналізувавши отримані дані розуміємо, що для захисту свого здоров’я та здоров’я своїх близьких маємо перевіряти на радон свої домівки та робочі місця. Важливо розуміти, що вихід радону залежить від багатьох факторів і саме тому його наявність може показати лише спеціалізований прилад. Також з отриманої інформації розуміємо, що оцінювати приміщення по зовнішньому вигляду і розташуванню неправильно – потрібно провести вимірювання.
ГО “Флора” й надалі буде збирати, аналізувати та доносити актуальну ситуацію стосовно радону в Кропивницькому та в області. З найближчих заходів – плануємо провести вимірювання в навчальних закладах Знам’янки та зосередитись на окремому районі близько обл. лікарні (колишній Біляєва).

Матеріал підготував керівник аналітично-дослідницького відділу ГО “Флора”, Максим Іващенко.

*Опубліковано за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Актуальні новини.
Facebook.