STOP RADIATION

радіаційне забруднення

Кіровоградська область є одним з найбільш насичених мінеральними ресурсами регіоном України. На території області розташовано поклади понад 390 видів корисних копалин, таких як уран, вугілля, залізна руда, граніт та інші.


Частіше за все, видобуток корисних копалин супроводжує радіаційне забруднення через викид в атмосферу радіоактивних речовин, таких як радон, радій та інші. Цей процес негативно впливає на здоров’я людей і довкілля.
Також, видобувні об’єкти використовують велику кількість води для технологічних потреб, яка потім викидається у водойми, що призводить до забруднення поверхневих та підземних вод радіоактивними речовинами.

Небезпека радіаційного забруднення полягає в тому, що радіоактивні речовини при контакті з людиною, викликають в ній безліч небезпечних хвороб.
Найбільш небезпечними для здоров’я людини є радіонукліди, такі як уран, радій, цезій та стронцій. Вони потрапляють в організм людини через питну воду, їжу та повітря. При цьому радіоактивні речовини накопичуються в тканинах організму та продовжують діяти на клітини протягом тривалого часу. Наявність радіоактивних речовин в організмі призводить до розвитку ракових захворювань, таких як лейкемія, рак легенів та інші. Крім того, радіаційне забруднення може викликати вади розвитку у дітей, які народжуються в зоні забруднення.

Отже, радіаційне забруднення від видобутку корисних копалин в Кіровоградській області може мати серйозні наслідки для здоров’я людей та довкілля, якщо не будуть прийняті належні заходи для зменшення ризиків від діяльності видобувної галузі.
Влада, громадськість та бізнес Кіровоградської області повинні об’єднати зусилля задля зменшення ризиків радіаційного забруднення. Насамперед прийняти “Комплексну програму захисту населення Кіровоградської області від іонізуючого та радонового впливу”. Що містить впровадження нових технологій очищення води та повітря від радіоактивних речовин, встановлення контрольно-вимірювальних приладів, заборону видобутку на шахтах з високим рівнем радіоактивного забруднення та інші заходи.

Нагадуємо, практично кожен район Кіровоградської області має поклади рідкісних копалин. Регіон має найперспективніші в Україні родовища золота та 83% усіх запасів уранової руди.


*Опубліковано в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.