Навчальний візит до Чехії

Чехія


Нещодавно команда ГО “Флора” відвідала Чехію і готова поділитись знаннями. Ця важлива поїздка стала важливим етапом у боротьбі проти радіаційного забруднення.

Досить довгий час чеську уранову руду, видобували у промислових масштабах. Радянський союз, купував цей уран і використовував для ядерної зброї. Все йшло досить добре, РС має ядерну зброю, Чехословакія – фінансову вигоду.
Однак з часом екоактивісти помітили, що процес видобутку урану є шкідливим для навколишнього середовища. Тож почалась тісна співпраця зі ЗМІ та урядовцями, в результаті чого виявилось, що окрім екологічної шкоди, видобуток урану не такий вигідний, як здавалось, а навпаки є збитковим для країни. Саме тому у 1994 році було прийняте рішення закрити всі уранодобувні шахти в країні. Головним аргументом стали екологічні питання, адже саме збереження навколишнього середовища об’єднало інтереси громадськості, активістів та влади.

Насправді в історії це все виглядає так легко і швидко. Ми поспілкувались з Йозефом Ядрни (чеський політик, вчений і громадський активіст) та Мартіном Пута (гейтман Ліберецького краю), які були залучені у цьому процесі і вони поділились з нами, що робота це дійсно нелегка. Постійні конфлікти з представниками шахт, людське занепокоєння через втрати робочих місць та багато іншого. Але моніторинг якості води показував, що проблема є і її треба вирішувати. Тож з гаслом “Нам не потрібен уран, нам потрібна питна вода” люди боролися, і вони перемогли!

Команда ГО “Флора” відвідала Diamo, спеціальну державну інституцію, яка розробляє план та закриває уранодобувні об’єкти, а також відновлює навколишнє середовище. Декілька фактів про їхню роботу:

  • на місці уранових шахт, висаджуються парки та сквери;
  • на постійній основі ведеться моніторинг стану навколишнього середовища та ґрунтових вод;
  • витрачаються великі кошти на виплату обов’язкових соціальних та медичних виплат для працівників шахт, які залишились без роботи;
  • більшість працівників шахт інституція перекваліфікувала і прийняла на роботу (на даний час Diamo налічує приблизно 10000 працівників);
  • винайшли технологію, за якою фільтруючи забруднену підземну воду, добувають уран;

Про що говорить цей досвід?

Кіровоградщина, як і Чехія має великі поклади уранових руд. Але ми поки знаходимось на етапі, коли уранодобувні шахти є екологічно та економічно невигідним. Досвід Чехії показав, що вирішити цю проблему реально, реально знайти гроші на усунення негативних наслідків від діяльності шахт навколишньому середовищу та людям. Наші чеські партнери, друзі пообіцяли нам подолати цю проблему і навіть допомогли зрозуміти, якими мають бути наші першочергові кроки. Тож ми готові братися до роботи, а чи готові ви? Чи готові Ви залишити чисте навколишнє середовище наступним поколінням. Чи дійсно той уран, з якого роблять ядерну зброю, важливіший ніж питна вода і чисте повітря? Наше майбутнє тільки у наших руках. І пам’ятайте після перемоги нас чекає післявоєнне відновлення, тож вже зараз нам слід почати вирішувати наявні проблеми. Тож ми сподіваємось на Вашу підтримку, адже тільки разом ми дійсно сильні!

Ми щиро вдячні нашим друзям за те, особливо Martin Hyťha та Pavla Hofmeisterová, що допомогли нам організувати цю поїздку. Дякуємо за теплий прийом і цінні знання. Ця поїздка “ввімкнула нам світло в кінці тунелю”. Тож тепер ми знаємо куди йдемо і кроки стали впевненими! Дякуємо!

Facebook.
Актуальні новини.