Право на воду – право кожного з нас.
В Україні внаслідок інтенсивних бойових дій мільйони українців залишилися без води через зруйновані водопровідні та електричні мережі. Про це повідомляє пресслужба ЮНІСЕФ в Україні. Понад 4,6 млн українців мають обмежений доступ до води, а загалом понад 6 млн людей в Україні страждають від нестачі питної води. Серед найбільш вразливих в результаті обстрілів об’єктів інфраструктури залишається система водопостачання. Це підтверджує і нинішня ситуація у Миколаївській області. В результаті зруйнування та знеструмлення водонапірних систем жителі міста Миколаєва та прилеглих населених пунктів на невизначений термін залишились без доступу до чистої води, технічну воду мешканці беруть з річок, шукають альтернативні джерела питної води.
Система центрального водопостачання Кіровоградщини зазнавала перевантажень і в мирний час, а після того, як населення області збільшилося через внутрішньо переміщених осіб і поготів. Тому, на нашу думку, ситуація потребує негайного визначення шляхів розв’язання наявних проблем та пошуку резервних джерел водопостачання в умовах особливої вразливості.
ГО «ФЛОРА» веде планомірну роботу зі створення електронної мапи громадських колодязів силами громади та спеціалістів, щоб люди завжди знали, де вони можуть отримати воду з альтернативних джерел водопостачання. Важливо вже зараз подбати про їх стан, щоб їх використання та користь були можливими у майбутньому.
Першим кроком до реалізації проєкту стало дослідження стану громадських джерел води зусиллями громади та лабораторного центру.
Завдання які ставить перед собою ГО «ФЛОРА»:
- дослідити стан громадських джерел води зусиллями громади та лабораторного центру,
- створити електронну мапу громадських колодязів силами громади та спеціалістів;
- інтегрувати право на воду з альтернативних джерел на регіональному рівні;
- подбати про якомога більшу обізнаність жителів області про дану мапу;
- позначити детальний розподіл обов’язків залучених сторін та здійснювати ефективний нагляд за зазначеними джерелами на мапі та стежити за поступовим виконанням завдань;
- розробити стійку системи догляду за джерелами на мапі, щоб гарантувати їх якість та безпечність.
Усунення небажаних ситуацій, пов’язаних з доступом до води дозволить не тільки пересічним жителям регіону, але й найбільш уразливим верствам населення, мати упевненість, що вони отримають доступу до води з альтернативних джерел не тільки у мирний час, під час планового відключення водопостачання, але й під час бойових дій, коли доступ до традиційних джерел води буде неможливим.
За час нашої дяльності нам вдалось зробити:
- більше ніж 50 проб показників води;
- понад 30 зустрічей з представниками влади і громадськості;
- 20 розроблених рекомендацій;
- 10 проаналізованих локальних програм;
- придбано власну переносну лабораторію.