ПРОФІЛЬ Бобринецької міської територіальної громади в контексті водної безпеки

профіль водної безпеки

В Україні Внаслідок інтенсивних бойових дій мільйони українців залишилися без води через зруйновані водопровідні та електричні мережі. Понад 4,6 млн українців мають обмежений доступ до води, а загалом понад 6 млн людей в Україні страждають від нестачі питної води. Серед найбільш вразливих в результаті обстрілів об’єктів інфраструктури залишається система водопостачання. Це підтверджує і нинішня ситуація на деокупованих та тимчасово окупованих територіях. В результаті зруйнування та знеструмлення водонапірних систем жителі міста. Бобринецька територіальна громада є однією з найвразливіших ТГ у контексті водної безпеки, проблематика якої особливо актуалізувалася в умовах повномасштабної війни. Ще до повномасштабного вторгнення громада мала серйозну проблему з обмілінням Полум’янського водосховища на р. Сугоклія, що є основним джерелом водопостачання. Всі жителі міста користуються водою з річки і тільки 5% – водою з підземних джерел, яка також є непридатною для споживання. Природні запаси питної води у громаді є обмеженими. Водний баланс порушений. Тому, на нашу думку, ситуація потребує негайного визначення шляхів розв’язання наявних проблем та пошуку резервних джерел водопостачання в умовах особливої вразливості.

На території Бобринецької МТГ Кіровоградської області головною проблемою є зменшення кількості водойм, замулення та забруднення річок. Також майже відсутні природні джерела питної води: серед двох розвіданих природних джерел води на території громади одне облаштовано й оздоблено. На якість води в водопровідній мережі м. Бобринець впливають замулення в місці забору та джерел у витоці р. Сугоклія, що зумовлене відсутністю труби, якою має здійснюватися скид вод для очищення річища річки, та обміління водойми. Низький рівень води, підвищення температури у спеку спричиняють аномальне цвітіння синьо-зелених водоростей, у цей період із кранів городян тече зелена рідина з неприємним запахом. Забруднені хімікатами поля і ґрунти громади. Відсутні контроль та вплив на фермерів, які використовують гербіциди. Розорені землі попід ставками та водоймами. Недостатньо повноважень та важелів на землекористувачів. Якість води питного водозабору для м. Бобринець належить до категорії помірно забрудненої, а поверхневі води р. Сугоклії без попередньої підготовки малопридатні для споживання. Найбільшою проблемою Бобринецької МТГ є погіршення якості води. Рівень зношеності транспортних магістралей становить 90%, система каналізації знаходиться в аварійному стані. Каналізацією охоплено лише 12% м. Бобринець. Крім того, не працюють очисні споруди, спостерігається низька якість очищування, зношеність інфраструктури каналізаційних мереж. Низький рівень забезпечення домогосподарств каналізацією призводить до нелегальних каналізаційних викидів, які збільшують забруднення землі й води. Наявним є несвідоме ставлення до поводження з відходами в каналізаційних системах, неконтрольовані вигрібні ями.

Команда ГО «Флора» провела плідну роботу з розв’язання Бобринецької водної проблеми й в результаті, ми підготували дослідження з висновками та рекомендаціями.
Метою нашого дослідження стала розробка рекомендацій для диверсифікації джерел водозабезпечення жителів Бобринецької громади в умовах особливої вразливості заради збереження екологічного стану водойм та об’єктів водопостачання.

Детальніше з дослідженням можна ознайомитись ТУТ.

*Ця публікація була створена в межах проєкту “Голос громади і вплив на реформи”, що впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її наповнення є виключно відповідальністю ГО “Флора” та не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Нідерландського Гельсінського комітету.