Права, які варто знати

права екоактивіста

Сучасний світ стикається з різноманітними екологічними викликами, і екоактивісти стають невід’ємною складовою боротьби за збереження планети. Однак, на жаль, не всі сприймають їхню діяльність з повагою та розумінням. Важливість екоактивізму полягає в тому, що ці люди виступають за майбутнє навколишнього середовища, попри негоду і невдоволення деяких інших громадян.

Екоактивісти відзначаються небайдужістю до долі нашої планети та здатністю мобілізувати громадськість навколо актуальних екологічних проблем. Вони прагнуть забезпечити комфортні життєві умови майбутніх поколінь, борються зі забрудненням повітря, води та ґрунтів, та сприяють розвитку сталої економіки. Екоактивісти — це важливі агенти змін, які роблять позитивні внески у наше довкілля.

Та на превеликий жаль, екоактивісти майже не знають своїх прав, через що досить часто страждають. Тому сьогодні ми наведемо перелік конституційно гарантованих прав екоактивістів, які повинні бути захищеними!


1. Право на інформацію:
Закон України “Про доступ до публічної інформації”. Зокрема, Стаття 6 надає право на отримання інформації про стан довкілля та екологічні ризики.
2. Право на участь:
Закон України “Про оцінку впливу на довкілля”: Стаття 17 передбачає право громадськості на участь у процедурі оцінки впливу на довкілля.
3. Право на правосуддя:
Конституція України (1996): Стаття 55 гарантує кожному право на звернення до суду для захисту своїх прав, включаючи екологічні.
4. Право на безпеку:
Загальна Декларація прав людини: Стаття 3 стверджує, що кожна людина має право на життя, свободу та безпеку.
5. Право на організацію:
Конституція України (1996): Стаття 36 гарантує свободу створення громадських об’єднань, включаючи екологічні організації.
6. Право на вплив:
Конституція України (1996): Стаття 34 гарантує свободу думки та слова, включаючи право виражати свої погляди щодо екологічних питань.


Це лише кілька прикладів законів та статей, які підтверджують права екологічних активістів в Україні. Детальний аналіз юридичної бази може надати більше інформації стосовно конкретних прав та їхнього захисту.

У випадку порушення прав екоактивістів, важливо звертатися до компетентних органів та організацій:

 • Громадські організації: Зверніться до екологічних організацій та юридичних агентств, які спеціалізуються на захисті прав громадян.
 • Міжнародні організації: У випадку серйозних порушень, звертайтеся до міжнародних організацій, які відстоюють права екоактивістів.
 • Органи правосуддя: Використовуйте правовий шлях для захисту своїх прав, звертаючись до судових і правоохоронних органів.

  Для того, щоб можна було ефективно захистити порушення прав, їх треба правильно зафіксувати. Ось декілька варіантів:
  – Документування: Ведіть детальний журнал подій, вказуючи дати, місця, осіб, що беруть участь, та опис ситуації.
  – Фото- та відеозйомка: Здійснюйте фото- та відеозйомку, де можливо, зазначаючи дату та місце.
  – Звіти та заяви: Складайте офіційні звіти та заяви до відповідних органів про виявлені порушення.
  – Медійна присутність: Використовуйте соціальні мережі та медіа для публікації інформації про порушення та залучення громадської уваги.

Екоактивізм є необхідною складовою нашого суспільства, він сприяє збереженню природи та покращенню якості життя. Ми віддаємо належне екоактивістам за їхню важливу роботу та закликаємо поважати їхні права та внесок в розвиток майбутньої долі нашої планети.

З повагою до екоактивістів, команда ГО «Флора»!

*Проєкт здійснюється за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

U.S. Embassy Kyiv Ukraine. Sergey Reshetov