| Новини

Екоактивісти громадської організації «Флора», разом з журналістами засобів масової інформації Кіровоградської області, прийняли участь у прес-турі. Під час заходу, учасники ознайомились з деякими екологічними проблемами, що мають місце у Кіровоградській області.

Учасники прес-туру відвідали помешкання «Отчий Дом», де проживає сім’я, яка доглядає більше десяти дітей. Виявилось, що у 2020 році, на території розташування помешкання, у колодязях почала зникати вода. З метою вирішення проблеми, мешканці зробили свердловину на значну глибину для отримання чистої питної води у достатній кількості. 8 вересня, екоактивісти ГО «Флора» відібрали зразки з цього джерела для проведення дослідження. Аналізи були проведені у Державній установі «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Отримані результати засвідчили, що доставлений зразок води питної, за мікробіологічними показниками, санітарно-хімічними показниками та вмістом радону не відповідає вимогам діючих стандартів. В такій ситуації, у зв’язку з відсутністю централізованого водопостачання, мешканці будинку «Отчий Дом», фактично позбавлені можливості споживати чисту питну воду.  

Окрім того, під час прес-туру було проведено спілкування з мешканцями селища Первозванівка. Під час зустрічі, люди скаржились на жахливі наслідки функціонування у безпосередній близькості до їх помешкань, відстійників ОКВП «Дніпро-Кіровоград». Мешканці повідомили, що вони неодноразово скаржились до різних інституцій, однак відстійники продовжують функціонувати. Таким чином, люди, які проживають у безпосередній близькості до відстійників ОКВП «Дніпро-Кіровоград» відчувають беззахисність та страждають від наслідків неефективної очистки каналізаційних стоків.

Завершальним етапом прес-туру стало відвідування одного з найпопулярніших громадських джерел обласного центру. Джерела, розташованого на Озерній балці за адресою тупик Озерний 1.

Громадські активісти, у вересні 2021 року, проаналізували проби води з цього джерела за мікробіологічними, фізико-хімічними, органолептичними, санітарно-токсикологічними та радіологічними показниками (на вміст радону-222). Аналізи здійснювались у лабораторіях Державної установи «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Отримані результати засвідчили, що по абсолютній більшості показників, вода відповідала вимогам ДСанПін 2.2.4-171-10 (нормативний документ, що встановлює гранично допустимі норми для різних забруднюючих речовин та індикаторів забруднення). Єдиним виключенням став вміст мікробіологічних організмів.

Виявилось, що вода з означеного джерела, мала перевищення по вмісту «Загальних» коліформ. Це значить, що у воді, з перевищенням допустимої концентрації, міститься специфічна група бактерій, які в дуже великих кількостях зосереджуються у фекаліях теплокровних тварин. Такі грам-негативних бактерії (палички), живуть та розмножуються в нижньому відділі шлунково-кишкового тракту людини і теплокровних тварин. Що це значить? Наявність коліформ, як правило, вказує, що вода була забруднена тваринною фекальною речовиною і може сигналізувати про наявність у воді більш небезпечних речовин, що викликають хвороби. Значні рівні коліформних бактерій можуть бути у підземних джерелах, коли септична система розташовується занадто близько до свердловини.

Окрім того, результати показали, що у дослідженій пробі, були присутні Escherichia Coli. Це звичайні кишкові палички, які живуть там же де і загальні коліформи. На сьогодні зустрічається доволі значна кількість різновидів Escherichia Coli. Більшість із них є безпечними для людини. Водночас, деякі з них, можуть викликати інфекційні захворювання, які характеризується інтоксикацією та лихоманкою. Як правило, ураженню підлягає шлунково-кишковий тракт, дещо рідше — сечовивідні, жовчовивідні шляхи, а також інші органи. В окремих випадках може розвиватись сепсис. Однак, які саме різновиди кишкової палички були виявлені у джерелі з Озерної балки, протокол випробування не містить.

Спираючись на результати аналізу, екоактивісти ГО «Флора», закликають мешканців, які користуються джерелом, не хвилюватись, а продовжувати пити воду, однак лише після її кип’ятіння. Однак, результати дослідження також доводять, що навіть чисті джерела забрудюються внаслідок відстуності ефективної системи водовідведення на рівні області.

Захід було проведено за фінансової підтримки Посольства Франції в Україні. Думки, висновки та зміст належать організаторам заходу і не обов’язково відображають погляди Посольства Франції. Відповідальність несе виключно Громадська організація «Флора», м. Кропивницький, що виконує проект “Доступ до питної води, силами молоді, задля сталого розвитку громад”.