| Новини

У Всесвітній день дитини, коли Україну розриває війна,  дорослим   варто підкреслити про  збільшення кількості системних порушень прав дитини.

Вже той факт, що  сотні тисяч дітей є свідками війни, десятки є учасниками, є  діти- заручники та  найстрашніше загиблі та поранені діти,  говорить саме про порушення, а не захист прав та виконання Конвенції ООН про права дитини.

«Можна брати кожну статтю Конвенції і винайти низку порушень. Наприклад, стаття 6 – право на життя та розвиток. Дитина має зростати в безпечній середі, а де та середа для багатьох дітей зі Сходу України, які  досі залишаються або повертаються в зону конфлікту.  Що робить близько 250 дітей з особливими потребами або статусом сироти в зоні конфлікту,»- відзначає Світлана Тарабанова, координаторка дитячого напрямку громадської ініціативи Восток СОС, координатор проектів Правозахисного центру «Поступ».

І продовжує: «Навіть на інших територіях життя дітей в небезпеці. Так діти, які зареєстровані на окупованих територіях, не мають доступу до необхідних для життя ліків. Інсулін та інші ліки батьки та волонтери мають купувати самостійно. Держава лише пояснює, що гроші перераховуються на початку року. І зараз області, які прийняли людей не в змозі виділити ліки для людей з числа ВПО.»

Як показали події березня  — листопада 2014 в Україні  відсутня координація та взаємодія ключових міністерств і відомств, відповідальних за дотримання прав дітей, у контексті швидкого реагування в умовах військового конфлікту та кризових ситуацій.

«19 листопада Президентом був підписаний прийнято Закон «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». В ньому є багато позитивних норм, але він досить опосередковано торкається питань захисту прав дитини. Окрім того поза сферою регулювання цього Закону залишились іноземці, які були зареєстровані і проживали в Україні, та особи без громадянства, серед яких теж можуть бути діти. Він вводить в дію процедуру реєстрації дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, яка пов’язується з наявністю у дитини законних представників, проте залишається невирішеним питання статусу дітей, які виїжджають із зон конфлікту з іншими родичами, або взагалі з іншими дорослими. І від цього виникатимуть подальші проблеми: доступ до соціальної допомоги, освіти, забезпечення належних умов для розвитку дитини тощо. Також, можна говорити про те, що деякі вже чинні постанови Уряду України суперечать положенням Закону – вищого за юридичною силою акту. А на усунення цих суперечностей потрібен час, а це – життя тисяч внутрішньо переміщених осіб. Тому на превеликий жаль до сьогодні ще можна говорити про те, що українське законодавство не в достатній мірі захищає внутрішньо переміщених мешканців Сходу та Криму, і в особливій мірі дітей,»- зазначає Олена Виноградова, юристка Всеукраїнської благодійної фундації «Право на захист».

Коаліція «Права дитини в Україні» проводячи моніторинг дотримання прав дитини фіксує багато проблем щодо переміщення дітей і розташування їх у прийомних сім’ях або таборах без супроводу батьків, з затягуванням оформлення паспортів шістнадцятирічним громадянам, переведенням до навчальних закладів, усиновлення дітей-сиріт із зони конфлікту тощо. І це тільки частина проблем, які фіксує Коаліція за останні півроку.

Коаліція зазначає що в Україні мають місце такі воєнні злочини як: напад на школи, участь дітей молодших за 15 років, сексуальне насильство. І знову наголошує про необхідність ратифікувати Римський статут.

Зараз дуже гостро стоїть питання організації ефективної системи захисту прав дитини в умовах війни. Тому Коаліція закликає державу вжити швидкі дії.

Олена Виноградова, доповнює «В Україні є всі необхідні передумови, щоб запрацювали нові механізми, які не будуть прив’язувати отримання соціальної, медичної чи іншої допомоги до реєстрації місця проживання особи. Механізми, які, наприклад, дозволять дитині отримати необхідні для її життя ліки в будь-якому населеному пункті країни. Ми повинні розуміти, що люди будуть і далі переміщуватися. І тому держава у тісній взаємодії із громадськістю зобов’язана якнайшвидше підготувати відповідні зміни до законодавства, для того, щоб у країні почала працювати зовсім інша, нова система соціального забезпечення населення.»

У Всесвітній день дитини  Коаліція «Права дитини в Україні» звертається до громадян України з закликом підтримувати мир у кожній родині, підтримувати кожну дитину незалежно є вона переселенцем, учасником конфлікту, є в неї батьки чи вона втратила їх під час обстрілу рідної оселі.

А від держави вимагає послідовних та  конкретних дій для захисту кожної дитини в зонах конфлікту та поза зоною.

Довідково:

Коаліцію «Права дитини в Україні» була створена у 2011 році з метою впровадження Конвенції ООН про права дитини. Насьогодні її складають 12 організацій:

 1. Всеукраїнська громадська організація «Жіночий консорціум України»
 2. Всеукраїнська Фундація «Захист Прав Дітей»
 3. Міська молодіжна громадська організація “М’АРТ” (Молодіжна АльтеРнаТива)
  м. Чернігова
 4. Харківський інститут соціальних досліджень
 5. Харківська обласна фундація «Громадська Альтернатива»
 6. Правозахисний центр «Поступ»(м. Луганськ)
 7. Дитяча екологічна громадська організація «Флора» (м. Кіровоград)
 8. Асоціація молодих професіоналів «Клас» (м. Харків)
 9. Міжнародна благодійна організація «Партнерство «Кожній дитині»
 10. Благодійний фонд «Рокада»
 11. Сумська обласна молодіжна «Ґендерна агенція консультацій та інформації»
 12. Представництво міжнародної організації ХАЙЕС в Україні
 13. Громадський рух «Віра, Надія, Любов»
 14. ГО «Калинове гроно»

З вересня 2014 року Коаліція «Права дитини в Україні» проводить моніторинг дотримання прав дитини в умовах збройного конфлікту за ініціативи Всеукраїнська Фундація «Захист Прав Дітей» та підтримки Посольства Королівства Нідерландів.